התוכנית התלת שנתית בטיפול משפחתי וזוגי

אודות התוכנית

במסגרת עבודתם, מטפלים עובדים עם מגוון משפחות וזוגות המתמודדים עם מצוקות ובעיות מורכבות המחייבות יישום של ידע ומיומנויות טיפוליות מתקדמות. גישות הטיפול המשפחתי והזוגי שחיוניות למטפלים מציעות בסיס תיאורטי ומעשי מוצק המאפשר להתמודד עם האתגרים הטיפוליים הניצבים בפניהם. 

מטרת התוכנית היא הכשרת מטפלים משפחתיים וזוגיים תוך שימת דגש ייחודי על אוכלוסיות ומשפחות מגוונות, עם התייחסות מעמיקה לעבודה עם משפחות וילדים בטווח הגילאים הרחב, החל מינקות, גיל החביון, גיל ההתבגרות ועד בגרות. 

תכנית הלימודים מאושרת על ידי האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי על-פי קטגוריה א' – תכנית הכשרה תאורטית ומעשית מלאה. 

צוות ההוראה של התוכנית*: ד"ר רות לירון, פרופ' משה אלמגור טיקוצקי, ד"ר ענבל גרל-אזולאי, הילה ריטר-ויידנפלד MSc, דר' גילי דוברין, ד"ר שירי לירון -קשת, ד"ר ענבל בר סלע, פרופ' זהר אביתר, אנה זאיאץ  MSW, אמיתי מגד MFT , אביבה גל, M.A,  אירית גיל-לב MSW, יפעת אקשטיין MSW, ד"ר עירית קליינר פז, דפנה גרינר MSW, רונית ויצמן LLB.

*הרכב צוות ההוראה נתון לשינויים. 

 

התוכנית בנויה על פי דרישות ההסמכה של האגודה הישראלית לטיפול משפחתי וזוגי ומכסה את רובן, מלבד חלק משעות עבודה מעשית והדרכות (אותן ניתן להשלים בבית הספר במקביל או בנוסף לתכנית התלת שנתית). 

בשל משבר הקורונה, הנהלת "מפנה - בית ספר לטיפול משפחתי וזוגי" תגלה במידת הצורך גמישות והתאמה של מתכונת הקורס ומטלות הסיום שלו למגבלות המצב, כפי שיוגדרו על ידי רשויות המדינה והנהלת בית הספר (לדוגמא מתן אפשרות ללימודים מרחוק).

מועדי פתיחה והיקף התוכניתפתיחת שנת הלימודים – אוקטובר 2022. מועדי פתיחה: בימי רביעי בין השעות 9:30-15:00.
היקף התוכנית: התוכנית הנה תלת-שנתית, וכוללת 374 ש"א של לימודים תאורטיים ושעות פרקטיקום. שעות הפרקטיקום תלויות במספר המשתתפים. כל סטודנט יקבל לפחות 30 שעות הדרכה קבוצתית, עד 12 שעות הדרכה חיה ועד 30 שעות הדרכה קבוצתית נוספות כתלות במספר שעות ההדרכה החיות של המשתתפים. שנה א: 22 שבועות של לימודים תאורטיים שנה ב: 22 שבועות של לימודים תאורטיים והכשרה מעשית. באותה שנה תמשך ההכשרה המעשית בתאום אישי עם כל סטודנט על פי מידת הצורך בהתאם למחויבות התוכנית. שנה ג: 10 שבועות של לימודים תאורטיים והכשרה מעשית. באותה שנה תמשך ההכשרה המעשית בתאום אישי עם כל סטודנט על פי מידת הצורך בהתאם למחויבות התוכנית.
תנאי קבלה


התוכנית מיועדת לבעלי תואר שני טיפולי (או במהלכו) ומעלה במקצועות הטיפוליים הבאים: פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, ייעוץ חינוכי, טיפול בהבעה ויצירה, טיפול באומנויות, פסיכיאטריה, רפואת משפחה, קרימינולוגיה קלינית, טיפול משפחתי ממוסד אקדמי מוכר בחו"ל. בעלי תואר שני טיפולי אחר (כגון סיעוד פסיכיאטרי לאחר קורס 'על בסיסי', חינוך מיוחד, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת) יוכלו להתקבל לתוכנית, עם זאת, יחויבו בהצהרה כתובה כי הם מיודעים שהכשרתם אינה תואמת את דרישות האגודה להסמכה בטיפול משפחתי וזוגי. בעלי תואר ראשון עם נסיון מקצועי רב שנים בטיפול, יתקבלו במקרים חריגים בלבד, ורק לאחר שעברו ועדת חריגים מיוחדת (מספר המשתתפים שאינם זכאים להסמכה על-ידי האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי לא יעלה על 40% ממספר כלל המשתתפים בתוכנית).
תעודות ואישורים


לעומדים בהצלחה בדרישות המסלול ו/או הקורסים תוענק תעודת סיום של מכון מפנה, בהתאם למסלול שאותו יבחר הסטודנט. כמו כן, תונפק תעודה על השתתפות המפרטת את תכני הקורס ומספר שעות לימוד אקדמיות. כאמור, התעודות והאישורים ינתנו במידה והסטודנט/ית יעמדו בדרישות התוכנית:

 • נוכחות רציפה של לפחות 80% מהמפגשים בכל קורס. על כל היעדרות ידועה מראש יש לעדכן את מנהלות התוכנית.
 • השתתפות פעילה בשיעורים ו/או בהדרכות
 • קריאת חומר תאורטי ומאמרים
 • הגשת עבודה מסכמת בשנה ג' (הנחיות מפורטות ינתנו לסטודנטים בתחילת שנה ג').
התוכנית התלת שנתית במרכז מפנה עונה על כל דרישות האגודה להסמכה למעט חלק מצבירת שעות העבודה המעשית וההדרכה הנדרשות. המועמדים ללימודים מתבקשים לבדוק בקפדנות את הקריטריונים להסמכה של "האגודה הישראלית לטיפול במשפחה" ואת הכרת האגודה בלימודיהם הקודמים. מרכז מפנה אחראי לתוכנית הלימודים אך אינו אחראי לוודא שהמועמד עומד בקריטריונים של האגודה. לבדיקת הקריטריונים להסמכה של האגודה יש להיכנס לאתר של האגודה לטיפול משפחתי וזוגי: www.mishpaha.org.il החל משנה ב' ניתן להשלים את שעות ההדרכה להסמכה בטיפול זוגי ומשפחתי (הדרכה קבוצתית, הדרכה פרטנית והדרכה חיה) בתשלום נפרד (המחירים מסובסדים עבור מתמחים שהוכשרו בבית הספר וכוללים מע"מ):
 • הדרכה חיה: 180 ₪ לשעה
 • הדרכה פרטנית על-ידי מדריך מוסמך: 250 ₪ לשעה
 • הדרכה פרטנית ע"י מדריך בתהליך הסמכה: 200 ₪ לשעה
 • הדרכה קבוצתית: 100 ₪ לשעה
למתמחים המעוניינים להשלים קורסים עבור הסמכה ו/או העשרה מקצועית, ניתן להירשם לכל אחד מהקורסים באופן נפרד.
רישום והשתתפות


 • דמי הרשמה: 350 ₪ (לא נכללים בשכר הלימוד ואינם חוזרים בשום שלב).
 • שכ"ל לכל שנת לימודים בתכנית המלאה הנו 11000 . ניתן לחלק עד 10 תשלומים שווים (מתוכם תשלום מקדמה בסך 2000 ₪ לאחר הודעת הקבלה לתוכנית).
 • המחירים כוללים מע"מ.
 • המחירים בשנה ב' ו-ג' יהיו צמודים למדד יוני של השנה.
 • למעוניינים להשלים קורסים עבור הסמכה ו/או העשרה מקצועית, ניתן להירשם לכל אחד מהקורסים באופן נפרד

לקריאת תקנון הרישום וההשתתפות המלא, נא ראה/י לפרטים ולהרשמה לתוכנית, נא לפנות למנהלות בית הספר: הילה ריטר-ויידנפלד: נייד: 054-5309559 ד"ר ענבל גרל-אזולאי נייד: 050-5959301 מייל בית הספר: mifne.school@gmail.com
סילבוס התוכנית


שנה א - בסיס תאורטי והכנה לפרקטיקום שנה זו מורכבת משלושה קורסים: 1. מודלים תאורטיים ושיטות התערבות בטיפול משפחתי (84 ש"א- 12 שבועות) קורס זה כולל תאוריות וגישות בטיפול משפחתי: התפתחות הטיפול המשפחתי התאוריה המבנית בטיפול משפחתי הגישה האסטרטגית בטיפול משפחתי צוות מילן וממשיכיו טיפול בין דורי טיפול נרטיבי טיפול קצר מועד ממוקד פתרון טיפול רגיש תרבות ומגדר טיפול משפחתי על פי גישת סאטיר מפרויד ועד תיאוריות אינטרסובייקטיביות בראי הטיפול המשפחתי והזוגי 2. מעגל חיי המשפחה (28 ש"א- 4 שבועות) הקורס יסקור את התפתחות המשפחה על סוגיה השונים והשלבים ההתפתחותיים של מעגל חיי המשפחה, תוך שימת דגש על מעברים נורמטיביים לצד משברים והטיפול בהם. 3. מיומנויות וטכניקות התערבות בטיפול משפחתי – חלק א' (42 ש"א - 6 שבועות):
קורס זה מקנה כלים טיפוליים ומעמיק בטיפול משפחתי עם ילדים בטווח הגילאים הרחב. בקורס ידונו הנושאים הבאים: יסודות הריאיון הטיפולי המשפחתי הפרעות נפשיות של הינקות טיפול דיאדי טיפול משפחתי עם ילדים בגיל החביון טיפול משפחתי עם מתבגרים נוירופסיכולוגיה למטפלים לאורך השנה וכחלק מהשיעורים הנלמדים, יתקיים תהליך לימוד חוויתי בקבוצות ומסע הכרות של המטפל עם משפחתו. שנה ב – טיפול זוגי ופיתוח מיומנויות שנה זו מורכבת משלושה קורסים והכשרה מעשית. 1. מודלים תאורטיים ושיטות התערבות בטיפול זוגי (84 ש"א - 12 מפגשים): הקורס ידון בהתפתחות הזוגיות על שלביה השונים ויכלול מודלים ותאוריות להערכה ולטיפול. הקורס יכלול את הנושאים והמודלים הבאים: שלבי התפתחות ומשבר זוגיים טיפול זוגי בגישת יחסי אובייקט טיפול זוגי בגישת אימגו טיפול זוגי בגישת CBT טיפול זוגי מבוסס מובחנות טיפול פונקציונלי דיאלקטי מערכתי מחקרים בטיפול משפחתי זוגי 2. מיומנויות וטכניקות התערבות בטיפול משפחתי וזוגי – חלק ב' (42 ש"א – 6 שבועות) בקורס זה ילמדו מיומנויות טיפול בנושאים זוגיים ומשפחתיים ייחודיים: טיפול בזוגות לאחר בגידה גישור Widefulness פסיכותרפיה רב מימדית: אינטגרציה של מימדים בטיפול זוגי ומשפחתי אובדן, שכול וטראומה בטיפול משפחתי סוגיות טיפוליות באוכלוסיה הלהט"בית מעבר למונוגמיה: שיח הפוליאמוריה בשדה הטיפול הזוגי 3. מיניות במשפחה (28 ש"א – 4 שבועות) בקורס יידונו תיאוריות והמשגות של המיניות במעגל החיים כולל סוגיות של אינטימיות, יחסי מין וזהות מינית ומגדרית. 4. פרקטיקום: הדרכה חיה והדרכה קבוצתית. שנה ג׳ - סוגיות ייחודיות בטיפול משפחתי וזוגי שנה זו מורכבת משלושה קורסים והכשרה מעשית. 1. קשיי תפקוד הפרט בראייה משפחתית (28 ש"א - ארבעה שבועות): הקורס יעמיק בקשיים תפקודיים שונים של הפרט בראייה מערכתית-משפחתית. הקורס ידון במגוון קשיים: פסיכופתולוגיה בראייה משפחתית הפרעת קשב וריכוז במשפחה אלימות ופגיעות מיניות במשפחה היבטים נוירופסיכולוגים ושיקומיים במשפחה עם צרכים מיוחדים 2. דיני משפחה (28 ש"א – ארבעה שבועות) הקורס ידון בנושאים הבאים: היכרות עם הוראות החקיקה העיקרית בדיני משפחה היכרות עם פסיקה מובילה בתחום דיני המשפחה דרכי פתרון סכסוכים במשפחה תפקיד המטפל המשפחתי בממשק המשפטי 3. אתיקה בטיפול משפחתי (10 ש"א - שבועיים) במסגרת הקורס הסטודנטים ילמדו להבחין בין חוקי מדינה ואתיקה מקצועית. יתקיימו דיונים בסוגיות שונות המעלות דילמות סביב עקרונות וכללי האתיקה בתחום הטיפול בכלל, ובטיפול במשפחות וזוגות בפרט. תהליך ההכשרה המעשית המרכז מתחייב ל-30 שעות הדרכה קבוצתית לפחות, עד 12 שעות הדרכה חיה, ועד 30 שעות הדרכה קבוצתית נוספות כתלות במספר שעות ההדרכות החיות של המשתתפים. ההדרכה החיה תערך מאחורי מראה או בחדר הטיפול. במידה ויתאפשר, ההדרכה החיה תערך עם צוות משקף. במרכז מפנה נעזור ככל שביכולתנו בהפניית משפחות וזוגות עבור הפרקטיקום (הדרכה חיה). יחד עם זאת, המרכז אינו יכול להבטיח זאת מראש ולהתחייב לכך. לכן, באחריות הלומדים לדאוג למשפחות וזוגות לפרקטיקום. האישור על ההשתתפות בפרקטיקום-הדרכה, לצורך תהליך ההסמכה כמטפל משפחתי, ינתן בהתאם לאופן ההשתתפות. האישור יהיה דיפרנציאלי לכל סטודנט/ית בהתאם למספר המפגשים שנכח/ה בהם.
המסלול התיאורטי


מסלול זה מיועד לסטודנטים המעוניינים לקבל את כל ההכשרה התיאורטית בטיפול זוגי ומשפחתי הדרושה להסמכתם כמטפלים/ות ע"י האגודה ישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי (כלומר: כל סעיף ב' של קריטריוני ההסמכה כמטפל\ת של האגודה). קריטריון זה מהוה תנאי הכרחי אך לא מספיק כדי לקבל תעודת מטפל משפחתי וזוגי מוסמך על ידי האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. משך הלימודים שנתיים וחצי וניתן לפרוס את הלימודים על פני זמן נוסף, בכפוף לאישור הנהלת בית הספר. לפרטים נוספים ולהרשמה, נא לפנות למנהלות בית הספר: הילה ריטר-ויידנפלד: 054-5309559 ד"ר ענבל גרל-אזולאי: 050-5959301 מייל:mifne.school@gmail.com
המסלול המעשי


מסלול זה מיועד לסטודנטים המעוניינים לקבל הכשרה מעשית בטיפול זוגי ומשפחתי. המסלול מעניק 30 שעות הדרכה קבוצתית לפחות, עד 12 שעות הדרכה חיה, ועד 30 שעות הדרכה קבוצתית נוספות כתלות במספר שעות ההדרכה החיה של המשתתפים. שעות הדכה אלו נותנות מענה חלקי להסמכה כמטפל\ת ע"י האגודה ישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי (כלומר: חלק מסעיף ב' של קריטריוני ההסמכה כמטפל\ת של האגודה). ניתן להשלים את כל שעות ההדרכה הדרושות להסמכה בתשלום נוסף. מסלול זה נמשך שנתיים ונפרס לאורך שנה ב' ושנה ג' של התוכנית התלת שנתית, וניתן לפרוס את המסלול על פני זמן נוסף, בכפוף לאישור הנהלת בית הספר. לפרטים נוספים ולהרשמה, נא לפנות למנהלות בית הספר: הילה ריטר-ויידנפלד: 054-5309559 ד"ר ענבל גרל-אזולאי: 050-5959301 מייל:mifne.school@gmail.com

טופס יצירת קשר

תודה שיצרת איתנו קשר

לפרטים נוספים ולהרשמה, ניתן לפנות למנהלות בית הספר: 

הילה ריטר-ויידנפלד

נייד: 054-5309559

ד"ר ענבל גרל-אזולאי

נייד: 050-5959301

 

מייל בית הספר: mifne.school@gmail.com